Travsportshistorie.dk

42 1:11-travere

Tycoon Conway Hall – den hurtigste danskopdrættede travhest gennem tiderne.

Kenn Erik Bech og Henrik Jørgensen har sammen lavet en liste over de hurtigste danskopdrættede heste gennem tiderne – dem med rekord 1.11,0 eller bedre.

Listen toppes af Steen Juul-trænede Tycoon Conway Hall med tiden 1.09,4a/1609 meter – sat som uplaceret i sidste års udgave af Hugo Åbergs Memorial på Jägersro, der blev vundet af Propulsion i fantastiske 1.08,9.

Yderligere tre danskopdrættede heste har løbet hurtigere end 1.10 – og i lighed med Tycoon Conway Hall er de stadig aktive, så chancen for en rekordforbedring er fortsat til stede.

Det gælder i øvrigt også flere af de andre 1.11-travere, heriblandt den hurtigste hoppe, norskejede og -trænede Soho, der senest sluttede uplaceret i DM for Hopper.

  1. Tycoon Conway Hall (Conway Hall-Golden Sunday/Supergill) – 1.09,4
  2. Obi-Wan (Ganymede-Hejsa Reerstrup/Speedy Herve) – 1.09,7
  3. Repay Merci  (Offshore Dream-News From Heaven/Super News) – 1.09,9
  4. O’Grady (S J’s Photo-Dawn Garbo/Smasher) – 1.09,9
  5. Local Conch (King Conch-Fleur New/New Quick) – 1.10,0
  6. Montgomery Hill (S J’s Photo-Funny Hill/Mr Vic) – 1.10,1
  7. Soho (Dream Vacation-Hillary Tøll/General November) – 1.10,1 – hurtigste hoppe!
  8. Politiken (ENS Snapshot-Goldie Hawn/Earthquake) – 1.10,2
  9. Neo Holmsminde (Valley Sentry-Devil’s Lady/Little Devil) – 1.10,2
  10. Patricia Hastrup (Great Challenger-Isabella Hastrup/Sugarcane Hanover) – 1.10,2
  11. Slide So Easy (Quite Easy – Elegante Frøkjær/Smokin Yankee) – 1.10,4
  12. Stand And Deliver (Kadabra-Ghana Roland/Speedy Herve) – 1.10,5
  13. Takethem (From Above – D’Cherie/New Quick) – 1.10,5
  14. Mathilde Trøjborg (Earthquake-Veronica Trøjborg/Shane T Hanover) – 1.10,5
  15. Tumble Dust (Crazed-Affinity/Victory Dream) – 1.10,5
  16. T Rex (Great Challenger-Echidna/Giant Chill) – 1.10,5.
  17. Nok’en Frækkert (Mastery-Kama Sutra/Lindy’s Crown) – 1.10,6
  18. Jewish Banker Wall Street Banker-Swedish Magic/Super Bowl) – 1.10,6
  19. Tano Bork (Great Challenger-Frederikke Bork/New Quick) – 1.10,7
  20. Bastian Birke (Indus-Naja Birke/Freedom Rider) – 1.10,7
  21. Salina  (ENS Snapshot-Dika/Little Devil) – 1.10,7
  22. Snoopy (Trophy Catch-Hey New/New Quick) – 1.10,7.
  23. Nanny Fine (Gill’s Victory-Julie Parisienne/Smokin Yankee) – 1.10,7
  24. Korvet Klintholm (Frisky Frazer-Primadonna Bogø/Osman Bogø) – 1.10,7
  25. Minos Vang (S J’s Photo-Casual Style/Speedy Crown) – 1.10,8.
  26. Open (Sugarcane Hanover-Magna November/Supergill) – 1.10,8
  27. Partout Simoni (Jag de Bellouet-Axie Fair/Linus T) – 1.10,8
  28. Picture FH (S J’s Photo-Princess Tigerly/Speedy Crown) – 1.10,8
  29. Tripolini V P (Archduke Kemp – Lady Magic/Shane Scottseth) – 1.10,8
  30. Ophoto Brogård (S J’s Photo – Fight Brogård/Speedy Herve) – 1.10,9
  31. Orlando Laser (Mr Flirt – Space Speed/B J’s Mac) – 1.10,9
  32. Rambo Flex (Chipmate-Duchess Brogård/Speedy Herve) – 1.10,9
  33. Ravenna (Legendary Lover K – Coccola Jet/Supergill )- 1.10,9
  34. Please Perfect (ENS Snapshot – Perfect Cowboyland/Always A Way) – 1.10,9
  35.  Home Blåbjerg (S J’s Photo-Starlight Blåbjerg/Sea Chanty) – 1.11,0
  36.  No Deal (Earthquake-Eli Split/Clash Hammering) – 1.11,0
  37.  Nubia (Buvertier d’Aunou-Aguoti/Ride The Wave) – 1.11,0
  38.  Pebbe Simoni (Demilo Crown-Gabriella Simoni/My Nevele) – 1.11,0
  39.  Rolf Lynghøj (Chipmate-Finett Dalimo/Buckfinder) – 1.11,0
  40.  Tast Of Bourbon (Donato Hanover-Qualita Bourbon/Love You) – 1.11,0
  41.  Sylvester (Høvding Lavec-Happy CN/Ride The Wave) – 1.11,0
  42.  Triton Neergård (Super Arnie-Flo Jo/Spotlite Lobell) – 1.11,0